MENU

Projekt osobisty “Syrena”

7 grudnia 2014

Projekt fotograficzny inspirowany prozą kanadyjskiego pisarza Petera Wattsa, autora takich powieści jak “Wir” czy “Ślepowidzenie”. Cykl zdjęciowy odnosi się do pierwszej z wymienionych pozycji przedstawiając postapokaliptyczną wizje zniszczonego wybrzeża wraz z jedną z jego mieszkanek – milczącą kobietę w stroju płetwonurka o białych oczach. Nie ma zgody co do tego czy jest ofiarą, sprawcą czy świadkiem zagłady, nie wiadomo nawet czy istnieje, być może będąc tylko mitem wśród ocalałych – tajemniczą syreną.

Wykonanie: Adam Rotter & Karolina Cisowska

Historia tworzenia skomplikowaną nie jest – gdy ma się wyjątkowe miejsce, pomysł na jego zaaranżowanie przychodzi sam. Czasem egzotycznych plenerów nie trzeba szukać poza Polską. Wszystkie przedstawione widoki są dziełem człowieka, ale nie obsługującego photoshopa a śluzę remontowanej tamy. Niestety łącznie z martwymi rybami, ofiarami obniżenia poziomu wody w zbiorniku. Pierwotnie tej scenerii użyłem w pustynnej sesji ślubnej , ale wiedziałem że nie wykorzystałem jeszcze potencjału miejsca w całości. Suche dno jeziora po którym można chodzić swobodnie miało w sobie coś przybijającego i prosiło się o mroczniejszą aranżację. A może ja potrzebowałem małej odskoczni od fotografii ślubnej. Jakiś czas później wróciliśmy tam i Karolina dała impuls do zdjęć przywołując moje plany na “ekranizacje” książki jednego z naszych ulubionych autorów. Kanwa była o tyle praktyczna że zakładała minimalizm projektu – jedną modelkę, oraz stosunkowo łatwy do zaimprowizowana kostium (który i tak wymagał później najwięcej poprawek w PS). Pogoda również sprzyjała – rano pojawiła mgła przykrywająca horyzont, popołudniem ostre słońce którego  oświetlenie ukrywało szczegóły postaci a jednocześnie pięknie rzeźbiło powierzchnię wody. Czystość przestrzenna krajobrazu pozwalała pracować na przymkniętej przesłonie, na co nieczęsto można pozwolić sobie w polskich plenerach.

PS. Aktualnie zbiornik ponownie jest zalany i wszystkie miejsca w których wykonywane były zdjęcia znajdują się pod wodą.

PS2. Wpis będzie aktualizowany o kolejne zdjęcia, bo cały materiał jest dużo większy.

Zamknij