Ślub Słowiański Ewy i Bartka
Ewa już w pierwszej wiadomości do mnie zapowiedziała że „ślub słowiański” to hasło przewodnie całego dnia. Zaciekawiło mnie to ponieważ wiem że coraz popularniejsze staje odwoływanie do słowiańskiego kolorytu w estetyce, klimacie imprezy czy nawet warstwie samych wierzeń (np. swaćba jako wskrzeszony obyczaj zaślubin rodzimowierców). W wypadku Ewy i Bartka słowiańskość bazowała na najbardziej podskórnym rozumieniu tego słowa – jako synonimu ciepła, bezpretensjonalności i swojskości. Estetyka choć ważna, stanowiła podkreślenie tej wizji. Taki był cały ten dzień od przygotowań, po ceremonię po radosne wesele. Jeśli planujecie podobne rzeczy, na dole wpisu znajdziecie listę miejsc i usługodawców tego ślubu, a także Top 10 sal weselnych na słowiańskie wesele.
Kolory polskiej jesieni
Ewa i Bartek obdarzyli mnie dużym zaufaniem zarówno w zakresie wykonywania jak i obróbki zdjęć. Ich słowiański ślub odbywał się na przełomie lata i jasieni, wydaje mi się nawet że zdjęcia mogą sugerować bardziej tę drugą porę roku. W połączeniu ze zastanymi warunkami pozwoliło mi utrzymać całą historię w ciepłej palecie opartej na bordo-czerwieni oraz zieleni. Nie ukrywam że bardzo pomogły mi kolejne miejsca na jakie natrafiałem – magiczny dom rodzinny Ewy z gospodarstwem jej dziadka który kiedyś był tu sołoysem, zanim nastała Warszawa. Czasami człowiek tylko na kilkadziesiąt metrów zjeżdża z jednej z najbardziej znanych ulic w Warszawie i okazuje się że wylądował w innej bajce, albo może nawet “Starej Baśni”. Przez cały dzień ślubu, na przygotowaniach w kościele i na sali towarzyszyły nam akcenty roślinne związane z porą roku. Jarzębina, słoneczniki i inne kwiaty sezonu.
Zwyczaje, stroje i ozdoby na słowiańskie wesele
Gdziekolwiek pojawiała się Ewa, tam był też jej rewelacyjny wianek. W ciągu nocy nabrał przechodniego charakteru i wieńczył głowę nie tylko Panny Młodej, ale także Bartka i wielu innych gości. Bartek w hołdzie dla korzeni swojej rodziny zamienił garnitur na weselu na koszulę wyszywankę. Wyszywanka to odświętna tradycyjna koszulka u naszych braci słowian na wschodzie, przezywa obecnie renesans na Białorusi i Ukrainie. Jest też co warto podkreślić wygodna. Typowo polskim zwyczajem które kojarzyłem już z wielu wesel było uprowadzenie butów nowożeńców raz z ich wykupowaniem. Wrażenie natomiast na wszystkich zrobiły oczepiny stylizowane na… staropolskie postrzyżyny! Ale to musicie zobaczyć na zdjęciach.
Ślub słowiański – Usługodawcy, miejsca, detale :
Miejsce Ceremonii: Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie ul Puławska
Miejsce zabawy weselnej: Art Impression House, ul. Karczunkowska 170, Warszawa
Suknia ślubna i gorset: Crash Art
Buty Panny Młodej: Gabut, trzewiki sznurowane z koźlęcej skóry (“czułam się jak na bosaka”)
Suknie druhen: Gotwear (Toruń) i Paradise (Wyszków)
Wianek Panny Młodej, kwiaty do butonierek i kotyliony druhen: DIY
Makijaż: Katarzyna Kucharska
Garnitur, koszula, krawat: Lancerto
Koszula Słowiańska: wyszywanka.com
Oprawa fotograficzna: Adam Rotter fotografia
TOP 10 sal weselnych na słowiański ślub i wesele wokół Warszawy.
Organizujecie słowiański ślub i wesele i chcecie nadać mu tego wyjątkowego kolorytu tak jak Ewa i Bartek? Może jesteście fanami stylistyki Wiedźmina? Szukacie odpowiedniego miejsca, które nie wygląda jak typowa sala wesela? Chciałbym zasugerować mój TOP 10 sal weselnych na słowiański ślub, miejsc w których byłem i mogę ręczyć że pasują do tego klimatu idealnie:
- Folwark u Różyca – wspaniała sala nad zalewem zegrzyńskim, kwieciście udekorowana z wyraźnym hołdem dla polskich kresów. Zwyczajem na tej sali jest plecenie wiańków dla gości!
- Górki Zielone – drewniana kopuła z klimatycznym kominem pośrodku. Idealna na słowiański ślub dla większej ilości osób nową zimą.
- Osada Młyńska – piękny teren, idealny na ślub plenerowy, wraz z stodołą, wozem cygańskim, pięknymi niuansami.
- Winiarnia nad Jeziorem – świetna opcja na mniejsze wesela. parkiet pod gołym niebem.
- Folwark Ruchenka – kolejna stodoła w zestawieniu. Możliwość parkietu pod gołym niebem.
- Lipowy Gościniec – karczma, ozdobiona na ludową nutę.
- Stodoła Czereśniowy Sad – położona na uboczu stodoła wyspecjalizowana w organizacji ślubów.
- Cicha 23 – Piękne miejsce w najbliższej okolicy Warszawy z dwoma salami mała stajnia, duża stajnia, glamping.
- Dwór Sarmata – bardziej tradycyjna karczma, która może być świetną przestrzenią do aranżacji i niemałej zabawy weselnej.
- Dworek Tuszkówka/ Dworek w Kaputach –kolejna karczma, idealna na niewielka wesela z pięknym ogrodem.